نمایش محتوای وبی

 

برچسب های خورشیدی (Solar Window Films)

کاربرد شیشه در ساختمانها به منظور بهره گیری از مناظر و استفاده از نور خورشید و همچنین نماسازی صورت می گیرد. اما این مزایا همواره با یک ایراد بسیار مهمی در تقابل هستند. شیشه ها منشاء عمده اتلاف انرژی گرمایش و سرمایش در ساختمان میباشند. حتی در ساختمانهای جدید حدود ۲۰% اتلاف حرارت از شیشه ها صورت می گیرد و در طول تابستان نیز ۷۵% گرمای جذب شده مربوط به شیشه هاست که هزینه های تهویه مطبوع را افزایش میدهد. تحقیقات علمی و صنعتی در جهت حل معضلات فوق از سال ۱۹۶۰ شروع شد. امروزه توسعه فن آوری تولید پوششهای چندلایه توانسته با بکارگیری لایه های متعدد مشکلات کاربرد شیشه در ساختمان را به میزان مطلوبی رفع نموده و اثرات شگرفی در بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشد.

ویندو فیلم های خورشیدی شرکت رفلکتیو فرانسه، بطور متوسط از پنج لایه تشکیل شده اند و بستر کلی آنها پلی استری به همراه دانه های ریز سرامیکی میباشد. این فن آوری درحقیقت برپایه عملکرد انتخابی درمورد کل گستره طیف اشعه ماوراء بنفش و نور خورشید استوار است که اشعه های حرارتی را مهار میکند و نور مرئی را بصورت کنترل شده عبور میدهد. لایه های مختلف با مکانیسم های مخصوص به خود ویژگی های زیر را به شیشه میدهند:

·         دفع حرارت نور خورشید تا ۷۸%.

·         جلوگیری از وروداشعه مضر UV تا ۹۹% بواسطه لایه حاوی گونه های شیمیایی (UV Absorbers)

·         افزایش دفع ضربه در شیشه و جلوگیری از پخش قطعات شکسته بواسطه لایه پلیمری تقویت شده و مکانیسم های ویژه چسبیدن

·         حفاظ امنیتی در برابر گازهای گلخانه (ناشی از بکارگیری دولایه پلی استر و یک لایه چسب مخصوص)

·         قابلیت شستشوی آسان

·         قابلیت نصب آسان (برای نصب آنها نیازی به خروج شیشه از قاب نبوده و با ایجاد کمترین تغییرات در محیط کار همراه است)

در نمونه کار اجرایی انجام شده در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تنها با صرف هزینه ۹۰۰میلیون ریال بابت نصب برچسب های گرمایی رفلکتیو فرانسه، مبلغ سالانه ۱۲۰ میلیون ریال در مصرف برق صرفه جویی شد.(هزینه های استهلاک دستگاههای خنک کننده و غیره نیز هنوز محاسبه نشده است.
انواع ویندو فیلم سولار به شرح زیر می باشد:

·         SOL101رفلکس نقره ای – نصب از داخل

·         SOL 102رفلکس نقره ای – نصب از خارج

·         SOL150دودی – نصب از داخل

·         SOL152دودی – نصب از خارج

·         SOL251رفلکس برنز-  نصب از داخل

·         IR50دودی ملایم – نصب از داخل

·         UVA 151شفاف(کمی دودی) – نصب از داخل